Opłatę wstępną rozlicza się w kosztach jednorazowo
Opłata wstępna jest warunkiem zawarcia umowy leasingu. Stanowi koszt podatkowy w pełnej kwocie w dniu, w którym ujęto ją w księgach rachunkowych na podstawie otrzymanej faktury.
Wśród podmiotów prowadzących działalność gospodarczą popularne jest w obecnych czasach wykorzystywanie samochodów osobowych używanych na podstawie umowy leasingu. Jest to korzystna praktyka zarówno dla przedsiębiorców będących osobami fizycznymi, jak również dla przedsiębiorstw prowadzonych w formie spółek prawa handlowego. Jednym z podstawowych postanowień standardowej umowy leasingowej, warunkującym jej zawarcie oraz wydanie przedmiotu leasingu, jest uiszczenie opłaty wstępnej. W wielu postanowieniach umownych, nieuiszczenie opłaty wstępnej uniemożliwia realizację samej umowy.
Opłata wstępna przy zawarciu umowy leasingu ma więc charakter opłaty samoistnej i bezzwrotnej. Nie podlega również przypisaniu do poszczególnych rat leasingowych ustalonych w harmonogramie. Co istotne, uiszczenie opłaty wstępnej jest warunkiem koniecznym do realizacji umowy leasingu. Opłatę tę wnosi leasingobiorca zanim leasing zostanie uruchomiony. Wniesienie opłaty wstępnej, decyduje zatem o tym czy do realizacji umowy leasingu w ogóle dojdzie. Zwyczajowo leasingobiorca uiszcza opłatę wstępną w dniu zawarcia umowy leasingu zgodnie z wystawioną fakturą.
Istotne jest zatem udzielenie odpowiedzi na pytania w jakim momencie i w jaki sposób przedsiębiorca powinien zaliczyć opłatę wstępną do kosztów uzyskania przychodów: jednorazowo w chwili jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta